Partnerzy
-
Patronat
Wydarzenie objęte patronatem Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ Beaty Kowalskiej.
-
-
-
-
-
Getta ławkowe były zinstytucjonalizowaną formą dyskryminacji społeczności żydowskiej, inspirowaną działaniem radykalnie prawicowych, nacjonalistycznych organizacji – Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Wielkiej Polski czy Obozu Narodowo-Radykalnego – w międzywojennej Polsce. Lata 30. XX wieku to czas nasilającej się, etno-religijnej segregacji studentek i studentów pochodzenia żydowskiego, obejmującej m.in. zmuszanie ich do zajmowania wyznaczonych miejsc w salach wykładowych.
Odpowiedzialność za wprowadzenie tzw. zarządzeń porządkowych i instytucjonalne usankcjonowanie przemocy spoczywa na ówczesnych władzach uczelni wyższych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zarządzenia te do dziś nie zostały odwołane. Czy wciąż stanowią problem prawny? Jakie inicjatywy – akademickie, aktywistyczne, artystyczne – mogą doprowadzić do odwołania dyskryminujących regulacji i zadośćuczynienia ich ofiarom? Jakie działania podjęto dotychczas i co zrobić, aby ich znaczenie nie było czysto symboliczne?
W dyskusji uczestniczyć będą przedstawicielki kilku polskich uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego – aktywnie działające na rzecz przywracania i krytycznego przepracowywania pamięci o gettach ławkowych. Wraz z nimi zastanowimy się nad tym, jak rozpowszechnić świadomość o niechlubnej karcie w historii polskich uniwersytetów i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość, zwłaszcza w dobie trwających kryzysów humanitarnych. Poszukamy również odpowiedzi na niewygodne pytania – jak choćby to o udział elit intelektualnych w przedwojennych praktykach dyskryminacyjnych oraz jednostkową i zbiorową odpowiedzialność.
Webinar będzie prowadzony w języku polskim z tłumaczeniem na angielski.
Wydarzenie współorganizowane z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci (UJ) w ramach projektu „NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts”, który FestivALT realizuje wspólnie z Fundacją Zapomniane i Fundacją Urban Memory, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).
Wydarzenie objęte patronatem Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich UJ Beaty Kowalskiej.
Socjolożka i historyczka, prowadzi Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną przy Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego [pod "Centrum... Społeczną" jeśli można aktywny link do https://crsm.uw.edu.pl/staff/dr-hab-joanna-wawrzyniak/]. Autorka wielu książek i artykułów o historii społecznej i pamięci zbiorowej polskiego społeczeństwa w perspektywie porównawczej. Pracuje obecnie nad pamięcią o neoliberalnej transformacji po 1989 roku, a także nad przemianami pamięci kulturowej w kontekście europejskim i globalnym. Współinicjatorka Apelu do Rektorów i Senatów polskich uczelni o zbadanie i upamiętnienie historii gett ławkowych i innych form dyskryminacji w latach 30. XX wieku.
Prof. UJ. Jest zatrudniona w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę badawczą łączy z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Przedstawicielka Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum InSPIREurope (Horyzont 2020) oraz Scholars at Risk Network, działających na rzecz wolności akademickiej oraz ochrony prześladowanych członków i członkiń społeczności uniwersyteckiej.
Laureatka nagrody Pro Arte Docendi przyznawanej wybitnym nauczycielom akademickim zatrudnionym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród stypendiów i staży zagranicznych warto wymienić: Cambridge University, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, American Centre for Oriental Research w Ammanie, New School for Social Research w Nowym Jorku, Rutgers University, Bufflo University.
Ur. w 1978 r., dr hab. nauk humanistycznych UJ 2017 r., profesor UJ 2021 r., Archiwariusz Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Archiwum UJ od 2022 r.
Interesuje się historią dyplomacji polskiej i europejskiej I poł. XX wieku, biografistyką, historią nauki, w tym dziejami UJ oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wydawca źródeł.
Autor publikacji: Na przełomie pokoju i wojny. Francja w oczach polskiej opinii publicznej od wiosny 1938 roku do lata 1940 roku (Kraków 2012), Profesorowie Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, t. II: 1780-2012, red. D. Malec (Kraków 2014), Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1918-1939 (Kraków 2016), Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w latach 1918-1939. Źródła (Kraków 2017), współautor pięciu tomów wydawnictwa Corpus Studiosorum Universitatis Iagellonicae 1850/51-1917/18: M-N, O-Q, R, S-Ś, T-Ż, red. K. Stopka (Kraków 2011-2015) oraz Kolekcja „Ex-librisów" Antoniego Ryszarda w Krakowie, red. D. Błońska (Kraków 2015).
Laureat nagrody Krakowska Książka Miesiąca. Stypendysta m.in. Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, Fundacji Marii Zdziarskiej-Zaleskiej oraz Polonia Aid Foundation Trust.
Grażyna Kubica-Heller pracuje w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią antropologii, socjologią historyczną, historią mówioną i studiami nad pamięcią. Jest autorką wielu prac, m.in. artykułu: “The Survey of the Ghetto” in the Time of Anti-Semitism: Feliks Gross and his Unfinished Fieldwork on the Jewish Quarters of Krakow and Vilna, 1938-40 opublikowanego w "East European Politics and Societies".
Doktor historii, pracowniczka Muzeum Narodowego w Lublinie, współpracowniczka Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się historią społeczną okresu międzywojennego. Jest autorką książki "Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918-1939)" (wyd. 2019). Stypendystka i współpracowniczka Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie.