Pamięć Społeczna i Zaangażowanie Obywatelskie
Cykl webinarów dla edukatorów oraz uczniów
Program
Zapraszamy do udziału w naszej serii webinarów, które skupiają się na tematyce pamięci społecznej i zaangażowania obywatelskiego. Podczas tych interaktywnych spotkań omówimy różnorodne aspekty pamięci historycznej oraz aktywnego uczestnictwa społecznego w procesach upamiętniania i dialogu.
Partnerzy
-
Monika Koszyńska
Doświadczona edukatorka muzealna, obecnie główna specjalistka ds. programów dla nauczycieli i nauczycielek, była kierowniczka sekcji edukacji dzieci i młodzieży w Muzeum Żydów Polskich POLIN
-
Joanna Stryjewska
Historyczka sztuki i przewodniczka po Krakowie współpracującą z bielską Gminą Wyznaniową Żydowską. Zaprezentują one narzędzie wypracowane przez edukatorki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy współpracy z interdyscyplinarnym zespołem psychologów i badaczy.
Rozpoczniemy serię warsztatem edukacyjnym dla nauczycieli, poświęconym skutecznym metodom rozmów na temat Zagłady i II wojny światowej z uczniami. Ekspertki z Muzeum Polin przybliżą praktyczne strategie i narzędzia edukacyjne, które pomogą nauczycielom prowadzić te trudne, ale ważne dyskusje.
Edukacja w zaproponowanych przez Muzeum POLIN metodach traktowana jest procesualnie. Oznacza to, że kolejne jej etapy nie powinny być pomijane, a zalecenia odnoszące się do młodszych grup wiekowych nie tracą na aktualności na kolejnych etapach edukacji.
Dla autorów i autorek istotne jest podkreślenie trzech wymiarów edukacji o II wojnie światowej oraz Zagładzie. Należą do nich: uwrażliwienie i budowanie postaw empatycznych, przekazywanie podstaw wiedzy historycznej z zakresu tej tematyki oraz omawianie szczegółowych informacji wraz z budowaniem odniesienia do współczesności. W proponowanym modelu edukacyjnym ukazane zostanie, jak przeprowadzić dzieci i młodzież przez wszystkie te etapy w odpowiednim dla nich momencie świadomości społecznej.
Omówione podczas spotkania narzędzia mogą być pomocne w dostosowaniu treści i metody do wieku oraz możliwości poznawczych uczniów i uczennic. Ponadto mogą przyczynić się do tego by, proces edukacyjny w tej jakże trudnej afektywnie tematyce przebiegał w zrównoważony i bezpieczny sposób, z troską o dobrostan wszystkich jego uczestników.
Wydarzenie objęte patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
-
Józef Legierski
absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przestrzeń jego zainteresowań stanowią związki między teatrem, sztukami performatywnymi a teoriami pamięcioznawczymi. Interesuje się także badaniami nad formą zielonych upamiętnień oraz założeniami Miast Szczęśliwych. Bada związki dziejowe związane z przepracowywaniem trudnego dziedzictwa historycznych obiektów bliskich dla społeczności żydowskiej. Miłośnik pamięci wielokierunkowej Michaela Rothberga oraz pamięci agonistycznej wyprowadzonej z politycznych i socjologicznych założeń Chantale Mouffe. Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci przy Uniwersytecie Jagielloński w Krakowie.
Kolejne spotkanie będzie poświęcone refleksji nad kształtowaniem pamięci społecznej oraz jej wpływem na lokalne społeczności. Przeanalizujemy zjawiska implantacji treści pamięciowych oraz ich reprezentacje w kulturze i życiu społecznym. Poprzez dyskusję i analizę fragmentów filmowych, zgłębimy tematyczne aspekty pamięci społecznej.
Zarejestruj się-
Dorota Bida
Przewodniczka i edukatorka, autorka wystaw o kulturze i historii chełmskiej społeczności żydowskiej w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Popularyzatorka wiedzy o wielokulturowej historii miasta, prowadząca lekcje muzealne i spacery śladami żydowskiego dziedzictwa oraz konsultująca poświęcone mu projekty edukacyjne. Członkini sieci Liderów Dialogu (od 2021 roku). Autorka i koordynatorka projektów grantowych (obejmujących warsztaty, spektakle, koncerty i ekspozycje) poświęconych edukacji, lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i ochronie pamięci o chełmskich Żydach. Od lat nawiązuje i utrzymuje kontakty z potomkami chełmskich Żydów, Chelmerami – głównie z Izraela i USA, ale także RPA, Brazylii czy Niemiec – a podczas ich wizyt w rodzinnym mieście opiekuje się nimi, organizuje spotkania. Wspiera kwerendy archiwalne służące rekonstrukcji historii rodzinnych. Inicjuje cykliczne działania komemoratywne poświęcone lokalnym ofiarom Zagłady. W 2019 roku upamiętniła rodzinę Gutenbergów, wmurowując tzw. kamienie pamięci (niem. Stolperstein) przy ulicy Pocztowej 13.
Fot. Magda Starowieyska -
Jessica Szczepańska
Magistra sztuki. W swojej twórczości kieruje się mottem: „Przeszłość nie wraca, ale nie umiera”. Pamięć o miejscach, ludziach i mikro-historiach stara się zachować poprzez film i fotografię dokumentalną. Jako, że bliskie jest jej pojęcie „małej ojczyzny”, swoje projekty najczęściej poświęca rodzinnemu miasteczku – Działoszycom – oraz okolicznym miejscowościom. Od szesnastego roku życia stara się przywracać i zachowywać pamięć o żydowskiej przeszłości Działoszyc; kilka historycznych projektów wideo jej autorstwa zostało wyróżnionych przez międzynarodowe gremia konkursowe. Inicjatorka i współorganizatorka Dni Pamięci o Żydowskich Mieszkańcach Działoszyc. W 2023 roku założyła Fundację „Przeszłość nie wraca, ale nie umiera”.
Zakończymy naszą serię inspirującymi historiami aktywistek pamięciowych, które dzielą się swoimi doświadczeniami z działań upamiętniających. Dowiemy się, jak zaangażować się w lokalne inicjatywy upamiętniające i jakie mogą mieć one znaczenie dla społeczności. Razem z naszymi gośćmi będziemy szukać sposobów na angażowanie się w utrwalanie pamięci historycznej oraz budowanie świadomości społecznej.
Zarejestruj się