Program
[PROGRAM PONIŻEJ]
Temat przewodni konferencji „Zielone Upamiętnianie. Wyzwania trudnego dziedzictwa” stanowi praca z tzw. trudnym dziedzictwem terenów dawnych obozów i innych miejsc Zagłady.
Muzea, obeliski i monumenty coraz częściej zastępują żywe, zielone pomniki. Krytycznego namysłu domagają się miejsca i nie-miejsca pamięci, z jednej strony „nabrzmiałe znaczeniem”, z drugiej – sprawiające wrażenie trudnych do włączenia w lokalną historię. Wynikająca ze złożonego charakteru takich miejsc potrzeba uwzględnienia różnych perspektyw dotyczących charakteru i sposobu upamiętnień stanowi zarazem okazję do spotkań, konstruktywnych rozmów, edukacji i rozwoju.
Konferencja ma na celu stworzenie otwartej, pełnej szacunku przestrzeni umożliwiającej dialog reprezentantów_ek wielu różnych grup zaangażowanych w praktyki pamięciowe dotyczące trudnego dziedzictwa, zwłaszcza te w przestrzeni zielonej. Chcemy oddać głos organizacjom i specjalistom_kom, aktywistom_kom i przedstawicielom_kom różnych inicjatyw dotyczących pamięci i troski o dziedzictwo żydowskie, tak aby wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania, które będą służyły całemu środowisku i wszystkim zainteresowanym.
Chcemy działać interdyscyplinarnie, zgromadzić ekspertyzy z wielu dziedzin i stworzyć warunki, w których mogą one się ze sobą łączyć i wzbogacać nawzajem. Chcemy też, by współorganizacja wydarzenia przez przedstawicieli_ki społeczności uniwersyteckiej oraz ich czynny udział w nim zapewniły merytoryczny i neutralny charakter dyskusji, równowagę głosów i stanowisk. Cieszymy się ze współpracy z instytucjami muzealnymi i architekonicznymi, partnerującymi projektowi.
Zaangażowanie w wydarzenie architektów_ek, artystów_ek, muzealników_czek, ekspertów_ek, akademików_czek, teoretyków_czek i praktyków_czek trudnego dziedzictwa, przedstawicieli_ek Komisji Rabinicznej przełożyć ma się na jego interdyscyplinarność oraz zwrócić uwagę na odmienne perspektywy myślenia o upamiętnieniach Zagłady i przestrzeni zielonej, wizje zarządzania nimi i funkcjonowania w ich sąsiedztwie, a także stworzyć płaszczyznę porozumienia i pozwolić na wypracowanie możliwie najlepszych strategii pracy z tego typu miejscami w przyszłości.
Konferencja zostanie poprzedzona serią organizowanych przez FestivALT i dostępnych dla szerszej publiczności działań artystycznych (15-16.10.22): https://bit.ly/Zielone_Upamiętnianie_Działania_poprzez_sztukę.
Pierwszego dnia wydarzenia (6.11.22) zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską, reporterką i dziennikarką, autorką m.in. nominowanej do nagrody Angelus książki Czystka. O niepamięci, ekologii i - niekiedy trudnym - sąsiedztwie porozmawia z autorką Roma Sendyka.
Drugiego dnia (7.11.22) zaplanowano panele dyskusyjne, które będą obejmowały tematy:
* nie-miejsc pamięci; miejsc nieoznakowanych, instytucjonalnie nieupamiętnionych;
* tworzenia i funkcjonowania muzeów - miejsc pamięci w przestrzeniach zielonych;
* zielonych upamiętnień, ludzkich i nie-ludzkich pomników;
* upamiętniania miejsc pochówku w religii i tradycji żydowskiej;
* działań architektonicznych w przestrzeni pamięci;
Pierwszy dzień konferencji chcielibyśmy zakończyć dyskusją ekspercką przy okrągłym stole, nawiązującą do poruszanych podczas paneli wątków.
W programie trzeciego dnia (8.11.22) znajdą się współorganizowane przez Fundację Formy Wspólne i SARP Oddział Kraków warsztaty. Będą one prowadzone przez autorów ważnych upamiętnień architektonicznych i przeznaczone dla grup złożonych ze studentów_ek różnych dyscyplin. Celem warsztatów będzie nie tylko krytyczny namysł nad wyzwaniami, jakie niosą ze sobą konkretne przykłady trudnego dziedzictwa w przestrzeni zielonej, ale też stworzenie warunków do pracy w zespole o zróżnicowanym zapleczu teoretycznym i narzędziowym. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę uczestników_czek na potrzebę wielowymiarowego podejścia do przestrzeni mogących być jednocześnie cmentarzami, pomnikami, nośnikami pamięci i zabytkami. Uważamy, że zapoznanie się z głosami specjalistów_ek-praktyków_czek z różnych dziedzin podczas udziału w konferencji pozwoli studentom_kom produktywnie wykorzystać/przekształcić poznane strategie i przełożyć je na własne ćwiczenia projektowe. Czynni_e uczestnicy_ki konferencji będą tego dnia mogli_ły wybrać się na spacer po terenie dawnego obozu organizowany przez partnera konferencji: Muzeum KL Plaszow.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.