Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci
Wydarzenie odbedzie sie w jezyku polskim i angielskim z tlumaczeniem na symultanicznym na zywo.
Program wydarzenia
Jak wygląda praca z trudnym dziedzictwem w praktyce? Jak powstają performatywne pomniki? Jak dekolonizuje się miejsca po przemocy, wydobywa ich postpamięciowy wymiar i przywraca sprawczość ofiarom?
Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się podczas trzeciego z serii wydarzeń Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci. Językiem przewodnim spotkania będzie angielski, ale wszystkim zainteresowanym zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na język polski.
Pojęcie Zielonych Upamiętnień doskonale łączy się z żydowskim świętem Tu Bi'Szwat, które w tym roku rozpoczyna się 5 lutego, zwanym także Nowym Rokiem Drzew. To wywodzące się z Talmudu święto, współcześnie często łączy się z podnoszeniem świadomości ekologicznej, odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi, oraz tradycją sadzenia drzew w Izraelu.
Wydarzenie jest BEZPŁATNE, ale prosimy o wcześniejszą REJESTRACJĘ: https://forms.gle/XQ47dEeSHHfkL8br9
Keynote speaker, dr. Trina Cooper-Bolam (Uniwersytet Concordia w Montrealu), wygłosi wykład pt. Storied Transformations: Decolonizing Inherited Space through (Counter) Memorial Performance, [Spiętrzone transformacje: dekolonizowanie odziedziczonej przestrzeni poprzez (kontr)pomnikowy performans]. Miejsce trudnego dziedzictwa, z którym badaczka pracuje na co dzień, to teren, na którym kiedyś znajdowała się Shingwauk Indian Residential School, jedna z wielu szkół rezydencjalnych dla rdzennych mieszkańców i mieszkanek Kanady, a który obecnie wchodzi w skład kampusu Uniwersytetu Algoma w Ontario. W ścisłej współpracy z ocalałymi, z wykorzystaniem badań forensycznych, terenowych (land-based) i założeń muzeologii praksykologicznej, łącząc najnowsze technologie (VR) i zasoby naturalne (grzybnia), badaczka pracuje nad stworzeniem performatywnych pomników i odsłonięciem postpamięciowego wymiaru tego krajobrazu.
Mamy nadzieję, że prezentowane podczas wydarzenia case studies oraz podejmowane tematy skłonią do wspólnego namysłu wszystkich obecnych nad kwestią zielonych upamiętnień, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Liczymy na wymianę inspiracji, pomysłów i wątpliwości.
-
Założyciel i wieloletni dyrektor Hazon, najważniejszej żydowskiej organizacji na rzecz ochrony środowiska
Powitanie uczestników oraz nawiązanie do tematu święta Tu B'Szwat.
-
Doktorka antropologii, badaczkę, kuratorkę projektów kulturalnych, prezeskę Fundacji Zapomniane.
Krótkie prowadzenie do tematyki zielonych upamiętnień.
-
Trina Cooper-Bolam - doktorka mediacji kulturowych (Carleton University, Ottawa), obecnie realizująca swoje badania na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Zajmowała stanowiska kierownicze w Aboriginal Healing i Legacy of Hope - fundacjach działających na rzecz przekształcenia dziedzictwa szkół rezydencjalnych. Jako badaczka akademicka oraz kuratorka i projektantka wystaw, aktualnie pracuje nad wystawą „Reclaiming Shingwauk Hall” [Odzyskując Hol Shingwauk] w Algoma University, tworzonej przede wszystkim przez ocalałych i ocalałe z tamtejszej placówki rezydencjalnej.
Miejsce trudnego dziedzictwa, z którym badaczka pracuje na co dzień, to teren, na którym kiedyś znajdowała się Shingwauk Indian Residential School - jedna z wielu szkół rezydencjalnych dla rdzennych mieszkańców i mieszkanek Kanady, a który obecnie wchodzi w skład kampusu Uniwersytetu Algoma w Ontario. W ścisłej współpracy z ocalałymi, z wykorzystaniem badań forensycznych, terenowych (land-based) i założeń muzeologii praksykologicznej, łącząc najnowsze technologie (VR) i zasoby naturalne (grzybnia), badaczka pracuje nad stworzeniem performatywnych pomników i odsłonięciem postpamięciowego wymiaru tego krajobrazu.