„Przyszłość Przeszłości”. Nowe technologie wobec upamiętnień
Program wydarzenia
Zapraszamy na wydarzenie online "«Przyszłość Przeszłości». Nowe technologie wobec upamiętnień", które odbędzie się we wtorek 18 kwietnia o godz. 18:30.
Postęp technologiczny i cyfryzacja doprowadziły do przenoszenia coraz większej ilości ludzkich doświadczeń do przestrzeni wirtualnej. Jednym z wielu jest pamięć. Wykorzystanie nowych technologii w praktykach upamiętnienia wzrosło znacząco w ostatnich latach, czego przykładami są cyfrowe kapsuł czasu, wirtualne czy też holograficzne pomniki.
Rozwój technologii oraz powstanie innowacyjnych urządzeń umożliwiających dokumentację miejsc oraz tworzenie nowych form upamiętnienia są istotne również w studiach nad pamięcią. Najnowsze aparatury badawcze, a zwłaszcza narzędzia cyfrowe, pozwalają na wykreowanie na bazie istniejących archiwów pamięci zupełnie innej płaszczyzny relacji i zapożyczeń. Te procesy przyczyniają się także do powstania nowego porządku znaczeniowego dla samego procesu upamiętnień, które będą wiodącym tematem naszego webinarium.
O możliwych formach zastosowania najnowszych technologii cyfrowych w praktykach pamięcioznawczych porozmawiamy z:
✔️ artystką konceptualną Jagodą Wójtowicz,
✔️ radcą prawnym dr Bohdanem Widładrem z UJ,
✔️Łucją Kapralską, socjolożką z Katedry Studiów nad Społeczeństwem i Technologią AGH,
✔️ dr Aleksandrą Janus, antropolożką i dyrektorką Centrum Cyfrowego,
✔️ oraz dr Katarzyną Suszkiewicz – badaczką relacji polsko-żydowskich i kierowniczką Działu Edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja.
W związku z Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu (18 kwietnia) porozmawiamy także o Rywce Lipszyc, nastoletniej autorce dziennika z łódzkiego getta. Nie wiemy jak Rywka wyglądała, nie zachowała się ani jedna fotografia. Pozostał po niej dziennik: słowa, którymi opisywała swoją osobistą tragedię, trudną codzienność getta, swoje relacje z innymi. Będziemy wspólnie zastanawiać się – na przykładzie projektów zrealizowanych wokół historii Rywki i jej dziennika – nad tym, w jaki sposób można zrekonstruować losy ofiar i ocalałych i przybliżyć je odbiorcom w formie cyfrowej. Czy repozytorium online może być użyteczne dla nauczycieli i edukatorów? Co zrobić, by dostępne online materiały były wartościowe i przydatne?
-
Europeistka, edukatorka kulturowa i kierowniczka Działu Edukacji w Żydowskie Muzeum Galicja. Tytuł doktora nauk politycznych zdobyła dysertacją poświęconą problematyce Holokaustu w historii politycznej Izraela. Jest również członkinią i wice-prezydentką Fundacji AntySchematy 2 od momentu jej założenia w 2014 roku. Jej zainteresowania badawcze obejmują Holokaustu, konflikt izraelsko-palestyński, problematykę dziedzictwa materialnego, upamiętnienie i wykorzystanie przestrzeni kulturowej.
-
Doktor nauk prawnych, asystent w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz radca prawny specjalizujący się w prawie nowych technologii. Jest również członkiem zespołu Critical Heritage Studies Hub. W swoim wystąpieniu opowie o prawnych wyzwaniach pojawiających się w związku z cyfryzacją obiektów dziedzictwa kulturowego.
W związku z Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu (18 kwietnia) porozmawiamy także o Rywce Lipszyc, nastoletniej autorce dziennika z łódzkiego getta. Nie wiemy jak Rywka wyglądała, nie zachowała się ani jedna fotografia. Pozostał po niej dziennik: słowa, którymi opisywała swoją osobistą tragedię, trudną codzienność getta, swoje relacje z innymi. Będziemy wspólnie zastanawiać się – na przykładzie projektów zrealizowanych wokół historii Rywki i jej dziennika – nad tym, w jaki sposób można zrekonstruować losy ofiar i ocalałych i przybliżyć je odbiorcom w formie cyfrowej. Jakie wyzwania wynikające z prawa autorskiego i pojęciem dóbr osobistych należy wziąć pod uwagę przy tego typu projektach?
-
Antropolożka, muzeolożka, badaczka kultur pamięci i kuratorka projektów kulturalnych. Współtworzyła inicjatywy Laboratorium muzeum i inne muzeum oraz grupę badawczą "Kierunek zwiedzania". Koordynowała również projekt Otwarte Zabytki, który ma na celu ułatwienie dostępu do wiedzy o polskich zabytkach i zaangażowanie do działań na rzecz ich ochrony. Jest dyrektorką oraz członkiną zarządu think-tanku Centrum Cyfrowe, którego celem jest pomoc instytucjom kultury w dotarciu do swoich grup docelowych przy użyciu nowych technologii.
-
Artystka konceptualna, twórczyni projektów nowych mediów i Absolwentka Intermediów na Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Współtworzyła interdyscyplinarny kolektyw Dream Adoption Society przy Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, grupę koncentrującą się na rozwijaniu języka sztuk cyfrowych – wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w przestrzeni teatru i sztuki performance. Była projektantką wirtualnych światów dla spektakli takich jak "Uczta" w Nowy Teatr czy "NIC" Krzysztofa Garbaczewskiego w Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.
-
Adiunkta w Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Współredaktorka toma "Sieć pamięci. Cyfrowe postaci pamięci społeczne". Podczas webinaru wygłosi wykład wprowadzający w tematykę relacji między nową technologią a pamięcią społeczną.
Podsumowanie i otwarcie dyskusji