Nasze
Wydarzenia
-
19 sierpnia 2023
SPOTKANIE INTERESARIUSZY - Będzin, Gliwice, Bytom
W ramach sieciowania aktywistów pamięci i wymiany doświadczeń odwiedziliśmy Karolinę i Piotra Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana w Będzinie.
Celem spotkania było zapoznanie się z działaczami pamięci działającymi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim oraz wymiana doświadczeń w pracy z trudną pamięcią, budowanie współpracy, a także zaprezentowanie bieżących działań projektowych organizacjom, osobom i inicjatywom działającym w obszarze pamięci i opieki nad dziedzictwem żydowskim.Będzin, Gliwice, Bytom
-
6.06.2023 18:30
Porządek przemocy. Getta ławkowe w Polsce
Getta ławkowe były zinstytucjonalizowaną formą dyskryminacji społeczności żydowskiej, inspirowaną działaniem radykalnie prawicowych, nacjonalistycznych organizacji. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zarządzenia te do dziś nie zostały odwołane. Czy nadal stanowią problem prawny? Jakie inicjatywy – akademickie, aktywistyczne, artystyczne – mogą doprowadzić do odwołania dyskryminujących regulacji i zadośćuczynienia ich ofiarom? Jakie działania podjęto dotychczas i co zrobić, aby ich znaczenie nie było czysto symboliczne?
-
19 kwietnia 2023
Cykl wydarzeń towarzyszących Akcji Żonkile we Wrocławiu
Historie z getta warszawskiego w perspektywie biograficznej. Historia, doświadczenie, pamięć - Zagłada Żydów w Warszawie i Breslau/Wrocławiu. Łąka żonkili. Sesje informacyjne.
Wrocław
-
18 kwietnia 2023 18:30
"Przyszłość Przeszłości". Nowe technologie wobec upamiętnień
Zapraszamy na wydarzenie online "«Przyszłość Przeszłości». Nowe technologie wobec upamiętnień", które odbędzie się we wtorek 18 kwietnia o godz. 18:30.
📍 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/fEZ6jiWrgVKfqtd8A -
18 kwietnia 2023
Upamiętnienie ofiar Getta - Warszawa, Okopowa
Zwieńczeniem 6 spacerów edukacyjnych „Historia, kultura, przyroda. Niezwykłe tajemnice cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej” było przywrócenie pamięci o tym nieznanym szerokiej publiczności grobie, którego inne grupy zazwyczaj nie odwiedzają podczas obchodów rocznicowych.
Warszawa
-
27 marca 2023
Spotkanie ewaluacyjne
Wewnętrzne spotkanie ewaluacyjne konsorcjum i interesariuszy
Warszawa
-
21 marca 2023 18:30
Pamięć i Halacha
Zachor (hebr. "pamiętaj") pada blisko 200 razy w Biblii Hebrajskiej, stanowiącej fundament żydowskiego systemu prawnego. Policzył to historyk Yosef Haim Yerushalmi, który w swojej książce "Zakhor: Jewish History and Jewish Memory” wysunął tezę, że to właśnie przykazanie pamięci odegrało kluczową rolę w procesie zachowania tożsamości podczas wieków rozproszenia Żydów w diasporze.
Potrzeba upamiętnień nabrała nowego znaczenia po Zagładzie. Nie zawsze jednak jest oczywiste, jak kultywować pamięć o ofiarach w zgodzie z ich tradycją oraz halachą, czyli żydowskim prawem religijnym.Online
-
19.02.2023 13.00
Memory and Commemoration - conversational urban walk through Okopowa Jewish Cemetery in Warsaw
Warsaw
-
31 stycznia 2023 17.00
Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci
Jak wygląda praca z trudnym dziedzictwem w praktyce? Jak powstają performatywne pomniki? Jak dekolonizuje się miejsca po przemocy, wydobywa ich postpamięciowy wymiar i przywraca sprawczość ofiarom?
Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się podczas trzeciego z serii wydarzeń Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci. Językiem przewodnim spotkania będzie angielski, ale wszystkim zainteresowanym zapewniamy tłumaczenie konsekutywne na język polski.Online
-
12-13 grudnia 2022
Negocjowanie trudnej przeszłości
Spotkanie z reżyserem Marcinem Wierzchowskim i twórcą teatralnym Michaelem Rubenfeldem poprowadzi krytyk teatralny Jacek Wakar. Rozmowa odbędzie się w ramach spotkania interesariuszy projektu NeDiPa.
Kraków
-
16 listopada 2022
Budowanie społeczności lokalnej – WROCŁAW
Miejsca Trudnej Pamięci - Jak projektować, jak rozmawiać?
-
6-8 listopada 2022
Zielone Upamiętnianie. Wyzwania trudnego dziedzictwa
interdyscyplinarna konferencja naukowa, przestrzeń dialogu między aktorami_kami trudnego dziedzictwa oraz studenckie warsztaty projektowe
Kraków
-
4 listopada 2022 10:00
Upamiętnienie ofiar Zagłady w Pikulach
Wspólnie uczcimy pamięć siedmiu Żydów z Modliborzyc, spoczywających w miejscu ich leśnej kryjówki w pobliżu miejscowości Pikule.
Pikule, gm. Janów Lubelski
-
15-16 października 2022
Zielone Upamiętnianie. Działania poprzez sztukę.
plenerowe wydarzenie prezentujące twórcze i partycypacyjne praktyki transmisji pamięci miejsc trudnego dziedzictwa w przestrzeni zielonej
Kraków
-
12 październik 2022, środa 10:00 - 18:30
Trudne dziedzictwo
Żydowscy breslauerzy oraz inne lokalne historie, konteksty i działania.
Wrocław
-
28 czerwca-3 lipca, 2022
Wierzba Estery
Projekt skupia się na pracy z pamięcią wokół dawnego placu Estery w Chrzanowie, na którym stała, wysadzona w 1973 r., Synagoga Wielka i gdzie wyrosła jakiś czas później wierzba płacząca. Wierzbę w 2018 roku nieoczekiwanie ścięto. Miasto Chrzanów przed II wojną światową zamieszkiwane było w połowie przez społeczność żydowską, pamięć o niej i jej historii jednak z roku na rok słabnie.
Chrzanów
-
8 czerwca 2022
Upamiętnienie w Nowym Trzcianie
Wspólnie ze społecznością lokalną uczciliśmy pamięć siedmiu mężczyzn w wieku około 30 lat i około 20-letniej kobiety, żydowskich uciekinierów z białostockiego getta, zamordowanych w drugiej połowie 1942 roku.
Nowe Trzciano
-
23 marca 2022
KICK-OFF
Warszawa