Nasze
Wydarzenia
-
21 marca 2023 18:30
Pamięć i Halacha
Zachor (hebr. "pamiętaj") pada blisko 200 razy w Biblii Hebrajskiej, stanowiącej fundament żydowskiego systemu prawnego. Policzył to historyk Yosef Haim Yerushalmi, który w swojej książce "Zakhor: Jewish History and Jewish Memory” wysunął tezę, że to właśnie przykazanie pamięci odegrało kluczową rolę w procesie zachowania tożsamości podczas wieków rozproszenia Żydów w diasporze.
Potrzeba upamiętnień nabrała nowego znaczenia po Zagładzie. Nie zawsze jednak jest oczywiste, jak kultywować pamięć o ofiarach w zgodzie z ich tradycją oraz halachą, czyli żydowskim prawem religijnym.Online
-
19.02.2023 13.00
Memory and Commemoration - conversational urban walk through Okopowa Jewish Cemetery in Warsaw
Warsaw
-
31 stycznia 2023 17.00
Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci
Jak wygląda praca z trudnym dziedzictwem w praktyce? Jak powstają performatywne pomniki? Jak dekolonizuje się miejsca po przemocy, wydobywa ich postpamięciowy wymiar i przywraca sprawczość ofiarom?
Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się podczas trzeciego z serii wydarzeń Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci. Językiem przewodnim spotkania będzie angielski, ale wszystkim zainteresowanym zapewniamy tłumaczenie konsekutywne na język polski.Online
-
12-13 grudnia 2022
Negocjowanie trudnej przeszłości
Spotkanie z reżyserem Marcinem Wierzchowskim i twórcą teatralnym Michaelem Rubenfeldem poprowadzi krytyk teatralny Jacek Wakar. Rozmowa odbędzie się w ramach spotkania interesariuszy projektu NeDiPa.
Kraków
-
16 listopada 2022
Budowanie społeczności lokalnej – WROCŁAW
Miejsca Trudnej Pamięci - Jak projektować, jak rozmawiać?
-
6-8 listopada 2022
Zielone Upamiętnianie. Wyzwania trudnego dziedzictwa
interdyscyplinarna konferencja naukowa, przestrzeń dialogu między aktorami_kami trudnego dziedzictwa oraz studenckie warsztaty projektowe
Kraków
-
4 listopada 2022 10:00
Upamiętnienie ofiar Zagłady w Pikulach
Wspólnie uczcimy pamięć siedmiu Żydów z Modliborzyc, spoczywających w miejscu ich leśnej kryjówki w pobliżu miejscowości Pikule.
Pikule, gm. Janów Lubelski
-
15-16 października 2022
Zielone Upamiętnianie. Działania poprzez sztukę.
plenerowe wydarzenie prezentujące twórcze i partycypacyjne praktyki transmisji pamięci miejsc trudnego dziedzictwa w przestrzeni zielonej
Kraków
-
12 październik 2022, środa 10:00 - 18:30
Trudne dziedzictwo
Żydowscy breslauerzy oraz inne lokalne historie, konteksty i działania.
Wrocław
-
28 czerwca-3 lipca, 2022
Wierzba Estery
Projekt skupia się na pracy z pamięcią wokół dawnego placu Estery w Chrzanowie, na którym stała, wysadzona w 1973 r., Synagoga Wielka i gdzie wyrosła jakiś czas później wierzba płacząca. Wierzbę w 2018 roku nieoczekiwanie ścięto. Miasto Chrzanów przed II wojną światową zamieszkiwane było w połowie przez społeczność żydowską, pamięć o niej i jej historii jednak z roku na rok słabnie.
Chrzanów
-
8 czerwca 2022
Upamiętnienie w Nowym Trzcianie
Wspólnie ze społecznością lokalną uczciliśmy pamięć siedmiu mężczyzn w wieku około 30 lat i około 20-letniej kobiety, żydowskich uciekinierów z białostockiego getta, zamordowanych w drugiej połowie 1942 roku.
Nowe Trzciano
-
23 marca 2022
KICK-OFF
Warszawa