Nasze
Wydarzenia
-
Przewodnik "Praca z trudnym dziedzictwem"
-
16 marca 2024 11:00
święto Meiselsa (I edycja)
Serdecznie zapraszamy do udziału w Święcie Meiselsa, które odbędzie się w sobotę, 16.03.2024 r.
Krakow
Celem Święta Meiselsa jest popularyzacja wiedzy o Dowie Berze Meiselsie (1798-1870) – naczelnym rabinie Krakowa, a później Warszawy, przedsiębiorcy, polityku, orędowniku przyznania Żydom pełni praw obywatelskich oraz patriocie gorąco popierającym polskie dążenia narodowowyzwoleńcze – oraz integracja lokalnej społeczności.
-
3.03.2024 11:00
Wykroje pamięci
W imieniu Stowarzyszenia FestivALT, Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii oraz Centrum Kultury Norwida serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone historii nazistowskiego obozu pracy Baulager 15/XIV w Mogile oraz działaniom, które społeczność Nowej Huty i lokalne instytucje mogą podjąć, aby upamiętnić jego ofiary.
Kraków -
29.02.2024
Otwarcie wystawy "Kryjówki. Architektura przetrwania" w Muzeum Żydowskim we Frankfurcie
Frankfurt -
22.02.2024 14.00 - 17.30
Trudne dziedzictwo i nowe sposoby pracy z pamięcią publiczną
Bruksela -
19.02.2024 12.00-14.00
Ceremonia wmurowania Stolpersteine przed OP ENHEIM
Wrocław -
13.02.2024
Odkrywanie cmentarza żydowskiego we Wrzeszczu & Spotkanie ewaluacyjne
Chociaż cmentarz położony jest malowniczo na trasie spacerów mieszkańców miasta, niewiele materialnych śladów pozowała zidentyfikować go w terenie. Naszym celem jest to zmienić poprzez wspólne działania o charakterze edukacyjnym, społecznym i twórczym.
Gdańsk -
online
1.02.2024 18:30
Odczytane, odpomniane
Humanistyka cyfrowa, podobnie jak cyfrowa archiwizacja, są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w badaniach nad Zagładą, ale także nad żydowską kulturą i tradycją oraz żydowskim dziedzictwem. Digitalizowanie i upowszechnianie zbiorów, internetowe oprowadzanie po muzealnych przestrzeniach czy tworzenie atlasów i map dostępnych online to nie jedyne praktyki, z jakimi mamy obecnie do czynienia. Najnowsze technologie oraz interdyscyplinarne sojusze badawcze pozwalają odzyskać to, co zostało zapomniane i zachować to, co zostało zniszczone – pod wpływem czynników atmosferycznych (pogoda) oraz ludzkich (wandalizm).
-
online
30.01.2024 & 06.03.2024 & 28.03.2024
Aktywizm Pamięciowy i Rzecznictwo
Dołącz do naszej serii webinariów poświęconych aktywizmowi pamięciowemu i działaniom na rzecz pamięci w Polsce. W trakcie tej serii zgłębimy bogaty krajobraz aktywizmu pamięciowego, rzucając światło na konkretne inicjatywy na Górnym Śląsku i poza nim. Nasze dyskusje będą dotyczyć istotnej roli aktywistów pamięciowych w kształtowaniu narracji, zachowaniu dziedzictwa oraz dążeniu do sprawiedliwości społecznej.
-
25.01.2024 & 20.02.2024 & 26.03.2024 & 28.03.2024
Pamięć i Upamiętnianie
Dołącz na serię webinarów poświęconą tematyce Pamięci i Upamiętnienia. W trakcie serii zagłębimy się w złożone warstwy konstrukcji pamięci, badając sposoby, w jakie społeczeństwa upamiętniają i wspominają przełomowe wydarzenia, jednostki oraz dziedzictwo kulturowe. Od dyskusji na temat praktyk memorialnych po analizę ram kolektywnej pamięci, każda sesja zaoferuje unikalną perspektywę na rolę pamięci w kształtowaniu tożsamości, stymulowaniu zrozumienia oraz uhonorowaniu przeszłości. Bez względu na to, czy jesteś naukowcem, historykiem, czy po prostu osobą zainteresowaną zgłębianiem złożoności pamięci, ta seria webinarów obiecuje być fascynującą podróżą do serca badań nad pamięcią.
-
14-15 grudnia 2023 9:30 - 17:00
Sztuka, aktywizm, pamięć
Warszawa -
28.11.2023, 9.01.2024, 27.02.2924
Teatr Wielokierunkowy?
-
Spotkanie interesariuszy: czego się nauczyliśmy
Za nami ostatnie z serii spotkań interesariuszy projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts. Spotykaliśmy się regularnie przez cały czas trwania projektu (wiosną miną dwa lata od jego rozpoczęcia!), na przestrzeni miesięcy dołączały do nas kolejne osoby: organizacje, z którymi nawiązywaliśmy współprace i partnerstwa, aktywiści pamięci, artyści, architekci, przedstawiciele władz lokalnych, eksperci z różnych dziedzin.
-
online
31.10.2023 & 29.02.2024 & 21.03.2024 19.00
Kultury pamięci
Zapraszamy do udziału w naszej fascynującej serii webinarów, poświęconych eksploracji różnorodnych kultur pamięci. Kultura pamięci jest bogata i złożona, obejmując nie tylko sposób, w jaki ludzie zachowują i przekazują swoją historię, ale także sposób, w jaki interpretują i upamiętniają przeszłe wydarzenia oraz ich znaczenie dla współczesnych społeczeństw.
-
online
19.10.2023 19:00
Zielone Upamiętnianie. W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej.
Jak radzić sobie z miejscami trudnego dziedzictwa? Jak w upamiętnieniach Zagłady uwzględniać przestrzeń zieloną? Jak tworzyć otwarte, pełne szacunku przestrzenie umożliwiające symboliczny dialog pomiędzy ofiarami i ocalałymi a środowiskami badawczymi, aktywistycznymi, artystycznymi, lokalnymi? Jak w dobie postępującego kryzysu klimatycznego w sposób świadomy wykorzystywać potencjał nie-ludzkich aktorów pamięci?
-
online
19.10.2023 19:00
Zielone Upamiętnianie
Jak radzić sobie z miejscami trudnego dziedzictwa? Jak w upamiętnieniach Zagłady uwzględniać przestrzeń zieloną? Jak tworzyć otwarte, pełne szacunku przestrzenie umożliwiające symboliczny dialog pomiędzy ofiarami i ocalałymi a środowiskami badawczymi, aktywistycznymi, artystycznymi, lokalnymi? Jak w dobie postępującego kryzysu klimatycznego w sposób świadomy wykorzystywać potencjał nie-ludzkich aktorów pamięci?
-
online
3.10.2023 & 29.02.2024
Pamięć Społeczna i Zaangażowanie Obywatelskie
Zapraszamy do udziału w naszej serii webinarów, które skupiają się na tematyce pamięci społecznej i zaangażowania obywatelskiego. Podczas tych interaktywnych spotkań omówimy różnorodne aspekty pamięci historycznej oraz aktywnego uczestnictwa społecznego w procesach upamiętniania i dialogu.
-
14th of September 2023 15:00
Aktywizm pamięciowy w Polsce
Badanie powstało z potrzeby uzupełnienia braków wiedzy na temat aktualnego statusu i zakresu działalności aktywistów pamięciowych zaangażowanych w inicjatywy dotyczące dziedzictwa żydowskiego w Polsce. To badanie pilotażowe pozwoliło nam zmapować poziom ich zaangażowania, ich motywacje, a także ich praktyki oraz wyzwania, przed którymi stoją, a także ich potrzeby.
Warszawa -
19 sierpnia 2023
SPOTKANIE INTERESARIUSZY - Będzin, Gliwice, Bytom
W ramach sieciowania aktywistów pamięci i wymiany doświadczeń odwiedziliśmy Karolinę i Piotra Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana w Będzinie.
Będzin, Gliwice, Bytom
Celem spotkania było zapoznanie się z działaczami pamięci działającymi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim oraz wymiana doświadczeń w pracy z trudną pamięcią, budowanie współpracy, a także zaprezentowanie bieżących działań projektowych organizacjom, osobom i inicjatywom działającym w obszarze pamięci i opieki nad dziedzictwem żydowskim. -
online
6.06.2023 18:30
Porządek przemocy. Getta ławkowe w Polsce
Getta ławkowe były zinstytucjonalizowaną formą dyskryminacji społeczności żydowskiej, inspirowaną działaniem radykalnie prawicowych, nacjonalistycznych organizacji. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zarządzenia te do dziś nie zostały odwołane. Czy nadal stanowią problem prawny? Jakie inicjatywy – akademickie, aktywistyczne, artystyczne – mogą doprowadzić do odwołania dyskryminujących regulacji i zadośćuczynienia ich ofiarom? Jakie działania podjęto dotychczas i co zrobić, aby ich znaczenie nie było czysto symboliczne?
-
19 kwietnia 2023
Cykl wydarzeń towarzyszących Akcji Żonkile we Wrocławiu
Historie z getta warszawskiego w perspektywie biograficznej. Historia, doświadczenie, pamięć - Zagłada Żydów w Warszawie i Breslau/Wrocławiu. Łąka żonkili. Sesje informacyjne.
Wrocław -
online
18 kwietnia 2023 18:30
"Przyszłość Przeszłości". Nowe technologie wobec upamiętnień
Zapraszamy na wydarzenie online "«Przyszłość Przeszłości». Nowe technologie wobec upamiętnień", które odbędzie się we wtorek 18 kwietnia o godz. 18:30.
📍 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/fEZ6jiWrgVKfqtd8A -
18 kwietnia 2023
Upamiętnienie ofiar Getta - Warszawa, Okopowa
Zwieńczeniem 6 spacerów edukacyjnych „Historia, kultura, przyroda. Niezwykłe tajemnice cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej” było przywrócenie pamięci o tym nieznanym szerokiej publiczności grobie, którego inne grupy zazwyczaj nie odwiedzają podczas obchodów rocznicowych.
Warszawa -
27 marca 2023
Spotkanie ewaluacyjne
Wewnętrzne spotkanie ewaluacyjne konsorcjum i interesariuszy
Warszawa -
online
21 marca 2023 18:30
Pamięć i Halacha
Zachor (hebr. "pamiętaj") pada blisko 200 razy w Biblii Hebrajskiej, stanowiącej fundament żydowskiego systemu prawnego. Policzył to historyk Yosef Haim Yerushalmi, który w swojej książce "Zakhor: Jewish History and Jewish Memory” wysunął tezę, że to właśnie przykazanie pamięci odegrało kluczową rolę w procesie zachowania tożsamości podczas wieków rozproszenia Żydów w diasporze.
Online
Potrzeba upamiętnień nabrała nowego znaczenia po Zagładzie. Nie zawsze jednak jest oczywiste, jak kultywować pamięć o ofiarach w zgodzie z ich tradycją oraz halachą, czyli żydowskim prawem religijnym. -
NeDiPA Mediateka
-
online
31 stycznia 2023 17.00
Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci
Jak wygląda praca z trudnym dziedzictwem w praktyce? Jak powstają performatywne pomniki? Jak dekolonizuje się miejsca po przemocy, wydobywa ich postpamięciowy wymiar i przywraca sprawczość ofiarom?
Online
Odpowiedzi na te i inne pytania pojawią się podczas trzeciego z serii wydarzeń Zielone upamiętnianie. Praktyki postpamięci. Językiem przewodnim spotkania będzie angielski, ale wszystkim zainteresowanym zapewniamy tłumaczenie konsekutywne na język polski. -
12-13 grudnia 2022
Negocjowanie trudnej przeszłości
Spotkanie z reżyserem Marcinem Wierzchowskim i twórcą teatralnym Michaelem Rubenfeldem poprowadzi krytyk teatralny Jacek Wakar. Rozmowa odbędzie się w ramach spotkania interesariuszy projektu NeDiPa.
Kraków
-
16 listopada 2022
Budowanie społeczności lokalnej – WROCŁAW
Miejsca Trudnej Pamięci - Jak projektować, jak rozmawiać?
-
6-8 listopada 2022
Zielone Upamiętnianie. Wyzwania trudnego dziedzictwa
interdyscyplinarna konferencja naukowa, przestrzeń dialogu między aktorami_kami trudnego dziedzictwa oraz studenckie warsztaty projektowe
Kraków -
4 listopada 2022 10:00
Upamiętnienie ofiar Zagłady w Pikulach
Wspólnie uczcimy pamięć siedmiu Żydów z Modliborzyc, spoczywających w miejscu ich leśnej kryjówki w pobliżu miejscowości Pikule.
Pikule, gm. Janów Lubelski -
15-16 października 2022
Zielone Upamiętnianie. Działania poprzez sztukę.
plenerowe wydarzenie prezentujące twórcze i partycypacyjne praktyki transmisji pamięci miejsc trudnego dziedzictwa w przestrzeni zielonej
Kraków -
15 października 2022
Zielone upamiętnianie
"Zielone Upamiętnianie W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej" to publikacja, która miała swoją premierę przy okazji konferencji pod zbliżonym tytułem, która odbyła się w Krakowie w dniach 15-16 października 2022.
-
12 październik 2022, środa 10:00 - 18:30
Trudne dziedzictwo
Żydowscy breslauerzy oraz inne lokalne historie, konteksty i działania.
Wrocław -
28 czerwca-3 lipca, 2022
Wierzba Estery
Projekt skupia się na pracy z pamięcią wokół dawnego placu Estery w Chrzanowie, na którym stała, wysadzona w 1973 r., Synagoga Wielka i gdzie wyrosła jakiś czas później wierzba płacząca. Wierzbę w 2018 roku nieoczekiwanie ścięto. Miasto Chrzanów przed II wojną światową zamieszkiwane było w połowie przez społeczność żydowską, pamięć o niej i jej historii jednak z roku na rok słabnie.
Chrzanów -
8 czerwca 2022
Upamiętnienie w Nowym Trzcianie
Wspólnie ze społecznością lokalną uczciliśmy pamięć siedmiu mężczyzn w wieku około 30 lat i około 20-letniej kobiety, żydowskich uciekinierów z białostockiego getta, zamordowanych w drugiej połowie 1942 roku.
Nowe Trzciano -
23 marca 2022
KICK-OFF
Warszawa